Schedule


 

Preliminary conference program

December 27th, Thursday

10:20 – 10:30 Opening, F.T. Aleskerov, S.O. Kuznetsov.
10:30 – 10:55 M.I. Levin (NRU HSE Moscow), On the works of B.G. Mirkin in theory of group choice and data analysis.
10:55 – 11:20 V.V. Podinovsky, On the monograph of B.G. Mirkin “Group Choice”.
11:20 – 11:45 F.T. Aleskerov, B.G. Mirkin’s contribution to the theory of measurements with error.

11:45 – 12:00 tea, coffee

12:00 – 12:30 B.G. Mirkin, M.Orlov (HSE Moscow), Linear stratification over several criteria: A data analysis approach.
12:30 – 13:10 V.A. Kalyagin (lab LATNA, NRU HSE, Nizhny Novgorod), Decision Making in Random Variable Networks.

13:10 – 14:00 lunch

14:00 – 14:30 A.E. Lepsky (NRU HSE), Application of the Belief Functions Theory in Problems of Information Fusion.
14:30 – 15:00 A.V. Buzmakov, S.O. Kuznetsov (NRU HSE, Perm, Moscow), Generalized antimonotonicity for the search for patterns.
15:00 – 15:30 N.V. Korepanova (NRU HSE, Moscow), Learning in transformational forests for survival evaluation.
15:30 – 16:00 L.E. Zhukov (NRU HSE, Moscow), Theory and Practice of Data Analysis: Experience in BCG.

16:00 – 16:15 tea, coffee

16:15 – 16:45 A.V. Savchenko (NRU HSE, Nizhny Novgorod), Decision-Making in Visual Product Recommendation using Neural Aggregation Network and Context Gating.
16:45 – 17:15 S. Kiselgof (NRU HSE), Matching with interval order preferences.
17:15 – 17:45 D.I. Ignatov (NRU HSE, Moscow), Multimodal Clustering, Linear-algebraic vs. Closure-based Approaches.

 

December 28th, Friday

10:30 – 11:00 V.A. Klucharyov (NRU HSE), Neurobiological models of decision-making.
11:00 – 11:30 O.P. Kuznetsov (Institute of Control Sciences RAS), Asynchronous discrete models of decision making.

11:30 – 11:45 tea, coffee

11:45 – 12:15 M.V. Zakharyaschev (Birkbek college), Query Inseparability of Description Logic Knowledge Bases.
12:15 – 12:45 A.O. Scedrov (University of Pennsylvania), Timed Multiset rewriting and the verification of Time-Sensitive Distributed Systems.
12:45 – 13:15 M.I. Kanovich (University of London), Multiset Rewriting with Continuous Time and the Analysis of Cyber-Physical Security Protocols.

13:15 – 14:00 lunch

14:00 – 14:30 S. Kikot (Oxford), Logical Problems of Database Theory.
14:30 – 15:00 B.A. Galitsky (Oracle), Scalable Reasoning with Discourse Trees.
15:00 – 15:30 Laurent Beaudou (University of Auvergne), Formal Betweenness: A Tool or a Fantasy?
15:30 – 16:00 S.L. Kuznetsov (Steklov Insitute RAS) Kleene star in partially ordered residuated structures.

16:00 tea, coffee